Nad Zalewem Nowohuckim stanęły dwa „kacze bufety”

Nad Zalewem Nowohuckim stanęły dwa „kacze bufety”. Zamiast szkodliwego dla ptaków chleba serwują zdrową karmę.

Pierwsze w Krakowie kaczkomaty z pełnowartościową karmą, które od niedzieli działają nad Zalewem Nowohuckim, wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Automaty z pokarmem dla wodnych ptaków, zakupione dzięki wsparciu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland, testowały zarówno dzieci jak i dorośli. Kaczki zachęcone smakołykami wyszły na brzeg późnym popołudniem i chętnie częstowały się karmą. 

Mimo że temperatura za oknem nie sprzyjała spacerom, a deszczowe chmury zbierały się na niebie, nowohucianie licznie przybyli nad Zalew Nowohucki, żeby zobaczyć jak działają pierwsze w Krakowie kaczkomaty.

– „Kacze bufety” to świetny pomysł, który pozwoli edukować mieszkańców i wyrabiać w nich dobre nawyki, tak, by zamiast chlebem karmili ptaki odpowiednim pokarmem. Cieszymy się, że dzięki współpracy z krakowską hutą udaje się realizować takie pomysły, które są nowatorskie, a przy tym pożyteczne – mówił podczas wydarzenia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Dlaczego pierwsze kaczkomaty stanęły właśnie nad Zalewem Nowohuckim? – To miejsce jest dla nowohucian bardzo ważne i cenne przyrodniczo. Poza tym znajduje się
w najbliższym sąsiedztwie krakowskiej huty. Zależy nam na tym, by się rozwijało i było przyjazne dla mieszkańców. Nowa Huta zasługuje na to, by być pionierem i wzorem dla innych rejonów Krakowa. Mamy nadzieję, że przyrodnicza i edukacyjna wartość kaczkomatów przyciągnie nad Zalew Nowohucki krakowian z całego miasta
– podkreśliła Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.

Kiedy kaczkomaty zostały już oddane do użytku mieszkańcy zasiedli wygodnie na leżakach by wysłuchać pogadanki edukacyjnej, którą poprowadził Krzysztof Dudzik, ornitolog
i przyrodnik, współpracujący m.in. ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Mieszkańcy dowiedzieli się np. dlaczego ptaki wodne nie powinny jeść chleba i jakie skutki może nieść ze sobą nieprawidłowe karmienie kaczek. Najmłodsi w nagrodę za uważne słuchanie i zaangażowanie otrzymali upominki.

Cieszę się, że mali słuchacze z taką uwagą chłonęli informacje na temat właściwego karmienia ptaków. Edukacja najmłodszych to ważne ogniwo budowania świadomości społecznej. Mam nadzieję, że wyniosą z tej lekcji najważniejsze przesłanie: niewłaściwy pokarm może prowadzić do poważnych chorób w ptasiej populacji – podkreślał ornitolog Krzysztof Dudzik.

Wielką atrakcją okazał się występ przedszkolaków z nowohuckiego Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland „Akademia Małych Pociech”. Maluchy w przebraniu kaczuszek zaprezentowały znany wszystkim utwór „Kaczka Dziwaczka”. Zgromadzeni nad zalewem goście nagrodzili ich występ gromkimi brawami. Na najmłodszych czekały również animatorki, które malowały buźki oraz pluszowe kaczki, z którymi można było zrobić sobie zdjęcie. Maluchy wcielały się też w rolę malarzy i architektów ozdabiając swoimi rysunkami przestrzenne malowanki w kształcie domków.

Piotr Ronduda z Klubu Złote Łabędzie, który był organizatorem Spotkania Ornitologicznego, zadbał z kolei o ciepły poczęstunek i zaprosił wszystkich do wspólnego wieszania karmników i budek lęgowych dla ptaków.

„Kacze bufety” zostały ustawione nad Zalewem Nowohuckim od strony ul. Bulwarowej, gdzie najczęściej podpływają kaczki. Będzie można je karmić bezpłatnie w okresie jesienno-zimowym w godz. 8-19. – Pokarm z „kaczego bufetu” to specjalnie dobrana mieszanka zbóż m.in. pszenicy i kukurydzy oraz witamin i żelaza. Jest wartościowa i pozbawiona szkodliwej soli – zaznacza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Kaczkomaty wydają karmę sześć razy na godzinę – takie ograniczenie pozwoli kaczkom się najeść, ale nie doprowadzi do niszczenia nadmiaru pokarmu. Trzeba pamiętać, że ptaki wodne należy karmić rozsądnie i z umiarem, a karmę rozsypywać wyłącznie na ziemi lub na trawie. Nie wolno wrzucać jej do wody.


Kontakt / informacje dodatkowe:

Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: sylwia.winiarek@arcelormittal.com

Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: marzena.rogozik@arcelormittal.com

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała  6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc.,  znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc.,  dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele 16 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.

Stal jest dla ArcelorMittal materiałem życia, jako że z niego tworzone są podstawy współczesnego świata: od linii kolejowych, przez samochody, po pralki. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań koncepcyjnych, dzięki którym produkty i komponenty, używane na co dzień są coraz bardziej energooszczędne.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2017 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 68.7 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 93,1 milionów ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 57,4 miliona ton.

ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).

Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.arcelormittal.com