CAŁE CZYŻYNY CZYTAJĄ DZIECIOM

Specjaliści od lat alarmują, że w Polsce mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem czytelnictwa. Powstał nawet rządowy program przeciwdziałający temu trendowi. Tymczasem czytanie jest bardzo ważne, nic nie wpływa tak na rozwój intelektualny, ale też rozwój empatii i kompetencji społecznych, jak czytanie właśnie.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Rada Dzielnicy XIV i Szkoła Podstawowa nr 155 wspólnie zorganizowały wielką akcję CAŁE CZYŻYNY CZYTAJĄ DZIECIOM. Odbyła się ona w sobotę 3. lutego w SP 155. Był to piknik rodzinny otwarty dla mieszkańców całego Krakowa. Podczas trwania tej inicjatywy odbyło się pięć spotkań autorskich, podczas których autorzy książek dla dzieci i młodzieży czytali fragmenty swoich utworów, prowadzili warsztaty i udzielali odpowiedzi na pytania. Równocześnie w innych salach trwały warsztaty plastyczne, podczas których można było zrobić zakładkę, dowiedzieć się, co to jest ex libris i zaprojektować własny, zilustrować ulubioną bajkę, pomalować kolorowankę czy zająć się wycinankami. Na zmęczonych czekała sala filmowa z projekcją o Gutenbergu, a także kawiarenka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, zabawa na podłodze interaktywnej oraz fotobudka. Można też było kupić książkę na kiermaszu, albo skorzystać ze społecznej akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ i wymienić przeczytaną książkę na inną.

CAŁE CZYŻYNY CZYTAJĄ DZIECIOM trzeba uznać za wielki sukces. Być może ta inicjatywa na stałe wpisze się do czyżyńskiego kalendarza.