Cogiteon w Czyżynach zagrożony!

Rodzinne wycieczki edukacyjne, warsztaty wzbogacające program szkolny, zabawy stymulujące rozwój intelektualny, słowem – pasjonujące przygoda z nauką. To wszystko miało czekać na miłośników wiedzy w czyżyńskim Cogiteonie. Miało, ponieważ inwestycja jest… zagrożona.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon miał powstać w 2022 roku w rejonie byłego pasa startowego przy al. Bora Komorowskiego. Środki w wysokości 153 mln zł (w znacznej części z UE) są już zabezpieczone; formalności dopełnione (inwestor czeka tylko na jedną decyzję). Mieszkańcy Czyżyn już prawie mogli się cieszyć, że to u nich powstanie tak wspaniały obiekt, gdyby nie decyzja wydana kilka dni temu przez małopolskiego konserwatora zabytków. Urzędnik wszczął postępowanie o wpisie do rejestru zabytków terenu, na którym ma powstać Cogiteon. To na pewno opóźni, a może nawet zniweczyć marzenia mieszkańców Czyżyn. Triumfować mogą przeciwnicy tej inwestycji, a wśród nich, od lat zwalczający budowę Centrum Nauki w Czyżynach, o dziwo i niestety, obecny radny Dzielnicy XIV Czyżyny, Jakub Łoginow.
Będziemy apelować do konserwatora o opamiętanie i nie blokowanie budowy Cogiteonu w Czyżynach.
O zapewnieniu odpowiedniego, nieuciążliwego dla mieszkańców dojazdu do centrum trzeba rozmawiać i szukać optymalnych rozwiązań. Ale to nie może być pretekst, by blokować tak ważną dla Czyżyn i całego Krakowa inwestycji.
Warto też przypomnieć, że wiele lat temu Rada Dzielnicy XIV apelowała do małopolskiego konserwatora zabytków o wpisanie do rejestru zabytków części byłego pasa startowego, znajdującej się pomiędzy osiedlami 2 Pułku Lotniczego i Dywizjonu 303. W ten sposób chcieliśmy uchronić ten teren przed zabudową. Wtedy dzielnica odbiła się od ściany…

 

Anna Moksa

Przewodnicząca Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny