Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia

kapl-soltysowska1

Adres: ul. Niepokalanej Panny Marii/ul. Sołtysowska – skwer

Datowanie, Styl, Autor: Powstała w roku 1899; Styl: w tradycji klasycyzmu; ufundowana przez mieszkańców wsi., Autor: zapewne krakowski warsztat kamieniarski. W roku 1997 kapliczka została odnowiona.

Własność: Gminna

Opis obiektu:

kapl-soltysowska2

Kamienna, polichromowana figura ustawiona na wyniosłym, architektonicznym postumencie w formie czworobocznego filara z trójstopniowa podstawą, z wydzieloną gzymsem, szerszą częścią cokołową, zwieńczoną niepełnym belkowaniem z profilowanym gzymsem. Na froncie prostokątna, wgłębna tablica z rytym i złoconym napisem. Malowany olejno na niebiesko cokół i tablica, trzon biały. Rzeźba osłonięta metalowym, siodłowym daszkiem z krzyżykiem w szczycie. Wyobraża ona Madonnę (w całej postaci), stojącą na kuli świata, depczącą pysk węża, zwrócona frontalnie z rękami opuszczonymi wzdłuż boków i lekko wyciągniętymi do przodu, rozchylającymi poły płaszcza, zapiętego na ramionach.

kapl-soltysowska3

Sylwetka w lekkim kontrapoście, głowa pochylona. Suknia biała przewiązana złotym paskiem, płaszcz niebieski ze złoconą lamówką, o symetrycznych płytkich fałdach. Pierwotny drewniany płotek zamieniony został na metalowy z prostych prętów zakończonych trójkątem. Figura otoczona jest ogródkiem oraz pojedynczymi drzewami. Obiekt należy do monumentalnych przykładów rzeźby akademickiej w typie przedstawienia tzw. Matki Boskiej Medalikowej; wykonanych seryjnie w zakładach kamieniarskich. Posiada walory artystyczne, historyczne oraz kompozycyjne, jako akcent centrum dawnej wsi. Na kapliczce umieszczony jest napis: „FUNDACYA /GMINY ŁĘG /R. 1899”.

oprac. Jerzy Woźniakiewicz

fot. Bogdan Krupa

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dokumentacje / Bibliografie:

  • Karta ewidencyjna,M. Dubińska, 1986 (WKZ)
  • G. Zań-Ograbek, Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Krakowie. Dzielnica Nowa Huta, Kraków 1998, archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków.