Kapliczka filarowa z dzwonnicą

kapl-woznicow1

Adres: Adres: ul. Centralna/ul. Woźniców – skwer

Datowanie, Styl, Autor: Powstała w roku 1894 w tradycji latarni umarłych; ufundowana przez mieszkańców dawnej wsi, zbudowana na terenie nawsia, wraz ze stojąca obok dzwonniczką służyła jako ośrodek koncentrujący życie społeczne., Autor: miejscowy murator. W roku 2001 przeprowadzono konserwacje kapliczki ze środków Miasta, Autor: M. Zagórska.

Własność: Gminna

Opis obiektu:

kapl-woznicow2

Kapliczka murowana z cegły, malowana olejno, otoczona kwadratowym ogródkiem z płotkiem z metalowych łańcuchów. Ustawiona na dwustopniowej, kwadratowej podstawie betonowej. Czworoboczny trójdzielny filar, z szerszą częścią cokołową (górną wydzieloną profilowanym gzymsem) wypełniają prostokątne, ujęte w drewniane ramy wnęki mieszczące obrazy. Nakryta daszkiem siodłowym, z dachówek, w szczycie żeliwny ozdobny krzyżyk. Ściany malowane na czerwono, fugi czarne, gzymsy kamienne białe.

kapl-woznicow3

Miała cztery kute lampy, obecnie pozostała tylko jedna na froncie. W części cokołowej umieszczona jest kamienna tablica inskrypcyjna. Powyżej wnęka z figurką NPM. We wnękach znajdują się obrazy ludowe malowane olejno na płótnie przedstawiające Matkę Boską Częstochowską; Ukrzyżowanie; św. Floriana i św. Izydora. Obok drewniany słup, rozwidlony w górze i nakryty daszkiem osłaniającym dzwonek. Obiekt należy do szczególnie cennych zabytków związanych z krajobrazem kulturowym wsi. Posiada walory historyczne, artystyczne oraz kompozycyjne. Zachowana ludowa dzwonniczka jest jedynym przykładem na terenie Krakowa.

oprac. Jerzy Woźniakiewicz

fot. Bogdan Krupa

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dokumentacje / Bibliografie:

  • Karta ewidencyjna,M. Dubińska, 1986 (WKZ)
  • G. Zań-Ograbek, Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Krakowie. Dzielnica Nowa Huta, Kraków 1998, archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków.