Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – apel

Z nadejściem wiosny temat bezdomności znika z mediów, choć słoneczna pogoda wcale nie rozwiązuje problemu ubóstwa. Pod sklepem, na Plantach czy przystankach autobusowych – idąc przez Kraków w ciepły dzień na każdym kroku można spotkać osoby potrzebujące pomocy.

Widząc osobę bezdomną, często odruchowo sięgamy po portfel, by wręczyć kilka złotych na zupę czy kanapkę. Warto się jednak zastanowić, co mogą zmienić małe wręczone w pośpiechu kwoty. – Nasza finansowa pomoc może wręcz paradoksalnie sprawiać, że człowiek potrzebujący tkwi w miejscu, że nic w jego życiu się nie zmienia – tłumaczy Iwona Surmaj, kierownik Działu Socjalnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Co zatem zrobić? Choć osoba bezdomna często wygląda odpychająco, odczuwa jak każdy inny człowiek, a z powodu sytuacji, w której się znalazła, jeszcze bardziej potrzebuje zwykłej ludzkiej uprzejmości. Na ulicy jedzenie nie jest tym, czego brakuje najbardziej. Nawet nie pieniądze, a życzliwy człowiek, który podaruje kilka chwil rozmowy. Spotykając osobę bezdomną, warto poinformować ją o pomocy jaką może uzyskać w Krakowie. Bo w naszym mieście jest wiele placówek, w których można za darmo zjeść ciepły posiłek, wymyć się czy porozmawiać z pracownikiem socjalnym.
Jednym z takich miejsc jest Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Dzieło towarzyszy potrzebującym na każdym etapie drogi do samodzielności – psychoterapeuci pomagają uporać się z często trudnymi przeżyciami; pracownicy socjalni towarzyszą w załatwieniu spraw urzędowych, prawnych czy mieszkaniowych, wskazując podopiecznym możliwości działania, a doradcy zawodowi wspierają w poszukiwaniu pracy. Pomoc doraźna w Dziele to nie tylko zapewnienie podstawowych potrzeb. – Ważne, by nawet podczas krótkiego spotkania – podając ręcznik w łaźni czy parę skarpet – dać każdemu odczuć, że może tu wrócić – opowiada br. Piotr, który posługuje w łaźni, pralni i garderobie Dzieła.
Wszystkie podejmowane w Dziele działania pomocowe cechuje duża wolność – najważniejsze, by wsłuchać się w potrzeby bezdomnego człowieka i wspólnymi siłami określić, na jakie zmiany jest dziś gotowy. Wszystko w myśl zasady, by umożliwić, cierpliwie towarzyszyć, ale nie zmuszać. Każda osoba doświadczająca bezdomności we właściwym sobie rytmie czyni kolejne kroki do samodzielności i żadne z góry narzucone normy nie są w stanie tego procesu przyspieszyć.
***
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to kapucyńska organizacja, która od ponad 10 lat wspiera osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością w ich drodze do samodzielnego życia.
W dwóch Centrach Pomocy pracownicy, wolontariusze oraz bracia kapucyni świadczą wszechstronną pomoc ponad 1500 podopiecznym. Ul. Smoleńsk 4 i ul. Loretańska 11 – to adresy Centrów Pomocy Dzieła. Warto je zapamiętać, by wspomnieć o nich w rozmowie z osobą bezdomną. Więcej informacji na stronie: www.dzielopomocy.pl.