Komenda Miejska Policji – komunikat prasowy

Podziękowanie za wzorową postawę obywatelską

Wczoraj ( tj. 6 marca br.) punktualnie o godzinie 15.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie rozpoczęło się uroczyste spotkanie szefa krakowskich policjantów  z obywatelem, którego bohaterska postawa, wynikająca z braku akceptacji dla zła przyczyniła się do zatrzymania sprawcy napadu rabunkowego.

Do zdarzenia doszło 18 lutego br. w godzinach wieczornych,  w jednym ze śródmiejskich sklepów ogólnospożywczych. Gdy kasjerka została zaatakowana przez napastnika gazem pieprzowym,  mężczyzna bez chwili wahania ruszył z pomocą. Obezwładnił 34-letniego agresora, tym samym  udaremniając mu dokonanie rozboju.

Insp. Rafał Leśniak przekazał zaproszonemu gościowi podziękowania za wzorową postawę obywatelską i wręczył mu  list gratulacyjny oraz okolicznościowy upominek. Komendant Miejski Policji w Krakowie skierował do mężczyzny słowa uznania za odwagę oraz sprawność i niezawodność w działaniu. Jednocześnie szef krakowskich policjantów podkreślił, że podobne sytuacje dowodzą, iż skuteczność Policji w znacznej mierze zależy od postaw obywateli.

Profesjonalizm działania dyżurnego z KP VI i spostrzegawczość motorniczego doprowadziły do bezpiecznego powrotu do domu dwojga dzieci

1 marca po godzinie 19.00 Dyżurny Komisariatu Policji VI w Krakowie otrzymał z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego informację o zaginięciu dwóch braci w wieku 7 i 9.  Według zgłoszenia rodzeństwo opuściło szkolne mury ok. godz. 15.30 i dalsze ich losy nie były znane. Ojciec, zaniepokojony  długą nieobecnością synów w domu, wieczorem telefonicznie powiadomił o zdarzeniu Policję. Zawiadomienie spotkało się z natychmiastową reakcją oficera dyżurnego. Tego dnia na stanowisku dowodzenia służbę pełnił  podkom. Kamil Pasławski. Mundurowy niezwłocznie podjął wielokierunkowe działania, mające na celu odnalezienie chłopców.  W akcję poszukiwawczą zostało zaangażowanych ponad 30 funkcjonariuszy, w tym przewodnik z psem tropiącym. Dyżurny rozesłał również komunikat o zaginięciu do innych służb, a także dyspozytora MPK. Chłopcy zostali zauważeni w tramwaju przez motorniczego, który rozpoznał ich jako zaginionych.

Profesjonalna koordynacja akcji poszukiwawczej przez dyżurnego  i reakcja motorniczego doprowadziły do odnalezienia dzieci w ciągu niespełna godziny. Rodzeństwo bezpiecznie wróciło do domu.

„Bezpieczny powrót” – akcja w nocnych autobusach i tramwajach

W nocy z 2 na 3 marca br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z inspektorami ruchu MPK po raz kolejny przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny Powrót”.  Akcja rozpoczęła się w piątkowy wieczór i trwała do wczesnych godzin porannych następnego dnia. W wyniku przeprowadzonych kontroli stróże prawa podjęli kilka interwencji wobec pasażerów, którzy popełnili wykroczenia o charakterze porządkowym (używanie słów wulgarnych oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym). Ponadto w czasie akcji policjanci ujawnili pięciu nieletnich zagrożonych demoralizacją, a jeden z nich posiadał środki odurzające.

Przypomnijmy. Akcja „Bezpieczny powrót” organizowana jest od początku 2007 roku. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, szczególnie w godzinach nocnych. By skutecznie chronić podróżujących, pomysł jest prosty. W środku wybranego środka transportu przebywa inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Towarzyszy mu trzech nieumundurowanych policjantów, którzy w przypadku zauważenia zachowania zagrażającego bezpieczeństwu lub komfortowi pasażerów, natychmiast podejmują czynności służbowe

Jednocześnie w dyspozycji pozostaje oznakowany radiowóz, którym przemieszczają się policjanci po trasie przejazdu kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Funkcjonariusze tego patrolu mają również za zadanie zwracać uwagę na osoby przebywające w rejonach przystanków oraz zajezdni MPK i reagować na wszelkie nieprawidłowości związane z nieprzestrzeganiem prawa.  Dzięki temu reakcja na zdarzenia jest natychmiastowa.

Karta rowerowa bez tajemnic – prelekcje w SP nr 123

6 marca br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 123 przy ulicy Okólnej. Spotkanie dedykowane było karcie rowerowej. Mundurowi podczas prelekcji przypomnieli dzieciom o najważniejszym wyposażeniu roweru oraz zasadach poruszania się tym pojazdem po drodze. Omówili także warunki korzystania z chodnika przez rowerzystę oraz podstawowe manewry w ruchu tj. włączanie się do ruchu, omijanie, wyprzedzanie, zawracanie, zmiana kierunku jazdy. Podczas wizyty nie zabrakło również informacji o znakach drogowych, które każdy rowerzysta musi znać.

Spotkanie z policjantami było doskonałą okazją do zgłębienia tajników wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i z pewnością przyczyni się do zdobycia przez uczniów karty rowerowej.

Podwójne uderzenie w narkobiznes

Kryminalni z Komisariatu VI Policji w Krakowie nie pozwalają odetchnąć przestępcom.

Kolejne realizacje wymierzone w narkobiznes, które zostały przeprowadzone w miniony weekend doprowadziły do zatrzymania dwóch amatorów środków odurzających oraz zabezpieczenia 67  g suszu marihuany , 190 g amfetaminy oraz 35 sztuk tabletek ecstasy , a także mefedronu.

Sprawcy będący w wieku 20 i 37 lat są mieszkańcami Podgórza. Obaj wpadli w ręce stróżów prawa ze znacznymi ilościami zabronionych substancji. Podczas zatrzymania młodszego, policjanci ujawnili w jego bieliźnie woreczek foliowy z zawartością suszu konopi indyjskich, a w srebrnym zawiniątku – mefedronu. W miejscu zamieszkania mężczyzny, kryminalni dodatkowo ujawnili stojący na biurku plastykowy pojemnik, w którym znajdowała się marihuana. Oprócz zabronionych substancji, policjanci zabezpieczyli także należącą do niego wagę dilerską oraz młynki.  Mężczyzna ten odpowie za posiadanie 68 g narkotyków.

W chwili zatrzymania drugiego ze sprawców, kryminalni ujawnili przy nim woreczek, w którym znajdowało się 10 tabletek ecstasy. Jak się okazało, była to tylko część wszystkich środków odurzających, jakie posiadał. W jego miejscu zamieszkania policjanci zabezpieczyli woreczki foliowe, w których było 25 kolejnych tabletek, a także 190 g amfetaminy. Podczas przeszukania zajmowanego przez 37-latka lokum, kryminalni zabezpieczyli również elektroniczną wagę.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających (art.62 ust.2 UoPN), za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Decyzją Prokuratury Rejonowej dla Krakowa – Podgórza wobec  podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego.