Moc Listopadowa – festiwal stworzony z myślą o kobietach!

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na czwartą edycję festiwalu stworzonego z myślą o kobietach „Moc Listopadowa”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-24 listopada 2022 w ARTzonie, os. Górali 4. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy na stronie: www.okn.edu.pl (zakładka Wydarzenia/Aktualne zapisy).

Jak zadbać o ciało i umysł, rozwój i emocje, zdrowie i przyjemność? Jak funkcjonować w czasie niewiadomym, w którym nie można planować? Jak stawiać czoła wszelkim trudom i wyzwaniom? Gdzie szukać wewnętrznej motywacji do działania? To tylko niektóre pytania, na które poszukamy odpowiedzi podczas warsztatów, prowadzonych przez: Weronikę Idzikowską, Żanetę Lipiec-Goj, Monikę Stachańczyk, Katarzynę Biernat, Monikę Korubę i Justynę Ciahotną.

– „Moc Listopadowa” to młodsza siostra marcowego Festiwalu Kobiet „Heroina. Bohaterka”.

W listopadzie spotykamy się w gronie kobiet, damy sobie wzajemnie wsparcie, moc, będziemy się wzajemnie słuchać. Damy sobie też przyzwolenie na to, aby na chwilę się zatrzymać i odpuścić – opowiada Katarzyna Szczęśniak, pomysłodawczyni wydarzenia.

PROGRAM:
6 listopada 2022, godz. 11:00-14:00
Moja mapa super-mocy
Prowadzenie:
Monika Stachańczyk – z wykształcenia pedagożką, od 17 lat pracuje w obszarze pomocy społecznej, ostatnie 10 lat jako animatorka lokalna.
Katarzyna Biernat – socjolożka, od ponad 20 lat pracuje z ludźmi, w tym od dekady w obszarze animacji społeczności lokalnych.
Warsztat rozwojowy dla kobiet, podczas którego poszukamy w sobie super-mocy, mocnych stron i tego co nam tej mocy dodaje (albo zabiera). Podczas spotkania skorzystamy z technik pracy z ciałem, kolażu, wizualizacji, metafory, pracy w parach i w grupie. Na koniec wszystkie uczestniczki wykonają swoją mapę super-mocy, zawierającej moc ciała, ducha oraz miejsca i
przedmioty mocy.

8 i 15 listopada 2022, godz. 17:00-20:00
Moc zwijania się – warsztaty dla tych, które nie chcą stale biec przez życie
Prowadzenie: Weronika Idzikowska – tutorka i trenerka, edukatorka praw obywatelskich. Na co dzień zajmuje się pracą z bezradnością i sprawczością tych, którzy pracują bezpośrednio z innymi ludźmi, a także ekologią zasobów i przywództwa, filozofią i praktyką uważności oraz współczucia.

Na warsztatach przyjrzymy się do czego zaprasza nas nadchodząca zima – jak możemy kompostować to, co stare? Zatrzymać się, położyć w ciemności, smakując żyzną czerń wokół i spotykając się z tym, kim jesteśmy, kiedy odpuszczamy? Co to dla nas znaczy: zwinąć się, zatrzymać, odpuścić?  Warsztaty oparte są o teorie i praktyki uważności i współczucia oraz rozwoju i wzmacniania rezyliencji. W trakcie spotkania będziemy pracować indywidualnie i w grupie, w zgodzie z własnymi potrzebami i gotowością.

Poniedziałek, 14 listopada 2022, godz. 17:00-20:00
Wyszywanie w mocy – haft intuicyjny dla kobiet
Prowadzenie: Paulina Maciaszek – pedagożka, animatorka kultury, koordynatorka grupy Miejskich Hafciarek działających w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Haft ręczny jest zajęciem niezwykle intuicyjnym. Nie wymaga teorii, wcześniejszego przygotowania czy wielu lat nauki. Wystarczy ominąć wewnętrzne blokady, zaopiekować swój strach i działać. Podczas warsztatów uczestniczki zostaną przeprowadzone przez podstawy techniczne tego rzemiosła i wzmocnią potencjał swojej wyobraźni.

Zaproponowane ćwiczenia, narzędzia i ściegi będą inspirować, stopniowo uwalniać kreatywność i budzić moc. Warsztaty będą opierać się na intuicyjnym wyszywaniu muliną na ręcznie barwionym płótnie zaprojektowanym specjalnie na potrzeby wydarzenia.

Niedziela, 20 listopada 2022, godz. 11:00-14:00
Kreuj swój świat – warsztat o mocy pytań
Prowadzenie: Żaneta Lipiec-Goj – trenerka oraz fanka komunikacji empatycznej. Pasjonuje się pracą z kobietami. Wspiera w budowaniu satysfakcjonującego życia i dobrych relacji, prywatnych i zawodowych.

Spotkanie inspirowane jest Question Thinking Marlee Adams, która szerzy ideę odpowiednich pytań, których moc może mieć wpływ na jakość naszego życia. Spotkanie adresowane jest do osób, które poszukują inspiracji do działania,  chcą̨ świadomie kreować swoją przyszłość, wykorzystując takie pytania, które doprowadzą ich do wyznaczonego celu.

24 listopada 2022, godz. 17:00-20:00
Dbanie o swój dobrostan – w oparciu o empatię, czułość dla siebie i neuroplastyczność
Prowadzenie:
Monika Koruba – terapeutka Gestalt w trakcie całościowego 4-letniego szkolenia w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt. Wspiera w budowaniu satysfakcjonujących relacji z sobą i innymi. Inspiruje się Porozumieniem bez Przemocy oraz terapią poprzez ciało i ruch.
Justyna Ciahotna – absolwentka trzech lat pogłębionego kursu Porozumienia bez Przemocy (NVC), Studium NVC II rok oraz Coachingu Opartego na Potrzebach w Leance.

Jakby to było być dla siebie najlepszą przyjaciółką, dawać sobie więcej wsparcia, zrozumienia, czułości? Jakby to było mieć więcej spokoju, poczucia bezpieczeństwa, a także więcej wdzięczności i poczucia więzi z innymi na co dzień? W trakcie spotkania skupimy się na rozwijaniu swojej MOCY, czyli wewnętrznego potencjału, który tkwi w naszym umyśle i ciele. Będziemy doświadczać tego co w nas żywe, kontaktować się z samą sobą oraz być czułą dla siebie.