Archiwalna środa IPN w wersji online

Zapraszam na „Archiwalną środę” online – 26 stycznia 2022 r., o godz. 18.00. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności. Zapraszam na transmisję na Facebooku: www.facebook.com/IPNKrakow

Kilka dni później zapis wideo spotkania będzie dostępny na kanale YouTube IPNtvPL

Temat spotkania to „Historia polskiego ruchu ludowego w obrazach, czyli tysiąc fotografii z archiwum Stanisława Mierzwy w zbiorach krakowskiego oddziału IPN”. Na zdjęciach, o których mowa można odnaleźć m.in. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, Stanisława Mikołajczyka, Kazimierza Bagińskiego, prof. Stanisława Kota, gen. Franciszka Kamińskiego, a nawet najbardziej znamienitą postać pośród wszystkich ludowców, noblistę Władysława Reymonta.

Spotkanie odbędzie się w przededniu 117. rocznicy urodzin Stanisława Mierzwy, a wezmą w nim udział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, który przedstawi prelekcję na temat roli i znaczenia Stanisława Mierzwy w historii ruchu ludowego, a także dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, która zaprezentuje publikację pt. „…aby każdy okruch historii został uratowany!” Archiwum Pełne Pamięci. Ponadto Radosław Kurek z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie przedstawi prelekcję, wzbogaconą prezentacją zdjęć z prywatnego archiwum Stanisława Mierzwy, przekazanych do IPN. Będziemy także gościć dr. Wojciecha Mierzwę, darczyńcę kolekcji, a spotkanie poprowadzi naczelnik krakowskiego Archiwum IPN Rafał Dyrcz.

 

Projekt Archiwum Pełne Pamięci

Instytut Pamięci Narodowej od lat przyjmuje materiały historyczne. Stanowią one interesującą i stale powiększającą się część zasobu archiwalnego. Jednym z najciekawszych darów jest zbiór tysiąca fotografii z prywatnego archiwum Stanisława Mierzwy, obrazujący historię ruchu ludowego w Polsce od lat 20. do lat 80. XX wieku.

W latach 2015-2018 fotografie te były stopniowo przekazywane do krakowskiego oddziału IPN przez syna Stanisława Mierzwy, dr. Wojciecha Mierzwę. Na uznanie zasługuje szczególnie fakt aktywnego udziału rodziny Mierzwów w merytorycznym opracowaniu przekazanych materiałów, dzięki czemu udało się sporządzić niezwykle dokładne pomoce archiwalne.

Zbiór fotografii zgromadzonych w IPN, jako „Archiwum osobiste: Stanisław Mierzwa” (sygnatura akt: IPN Kr 662) z pewnością zainteresuje każdego badacza dziejów ruchu ludowego w Polsce.

Więcej informacji: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/120976,Archiwum-Pelne-Pamieci-Witos-Mierzwa-Mikolajczyk-Reymont-Unikatowa-kolekcja-zdje.html

Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowana zostanie publikacja „…aby każdy okruch historii został uratowany!” Archiwum Pełne Pamięci, w której znajduje się m.in. artykuł poświęcony kolekcji fotografii z osobistego archiwum Stanisława Mierzwy. Więcej informacji: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/153289,aby-kazdy-okruch-historii-zostal-uratowany-Archiwum-Pelne-Pamieci.html