Targi Książki już niebawem!

Wszyscy wiemy, że już za kilka dni ponownie Kraków stanie się stolicą światowej literatury. Ale jakie atrakcje czekają w tym roku zwiedzających Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®? Poczytajcie sami.

Premiery książek dla dzieci
Nic tak nie cieszy, jak widok zaczytanych dzieci i młodzieży. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® każdego roku udowadniają, że czytelnictwo wśród najmłodszych ma się dobrze. W tym roku nie zabraknie licznych premier książek dla dzieci. Wydawnictwo Widnokrąg zapowiedziało, iż właśnie podczas krakowskiego spotkania ukaże się „Chłopiec znikąd” autorstwa Katherine Marsh – najlepsza książka dla  dzieci z 2018 roku według „Washington Post” i jedna z dziesięciu najlepszych powieści dla nastolatków „New York Times” w 2018 roku oraz nagradzana „Żona dla taty” estońskiej autorki Reeli Reinaus. Przygody Kici Koci znają i kochają nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy chętnie czytają swoim pociechom. Dlatego z radością informujemy, że podczas targów ukażą się dwie nowe książki z przygodami tej sympatycznej kotki.

Wyjątkowy gość – Niemcy
Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy, którzy zaprezentują się pod hasłem „German stories”. Przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw m.in. Gerstenberg Verlag GmbH & Co. KG, Rowohlt Verlag GmbH czy S. Fischer Verlag. Dzięki współpracy z Goethe Institut odkryjemy Kraków oczami niemieckich literatów. Umożliwią to spacery po Krakowie zorganizowane śladami znanych pisarzy i ich dzieł. Ciekawie zapowiada się spotkanie z dr Thomasem Beckerem, który poprowadzi spotkanie pt. „Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa obywatelskiego”. Niespodzianka czeka na fanów kinematografii. Targi odwiedzi Annette Hess – autorka scenariuszy filmowych, m.in. popularnych w Niemczech seriali „Kudamm 59”, „Jezioro Weisensse” oraz „My, dzieci z dworca ZOO”.

Samorządowcy dbają o czytelnictwo
Pierwszego dnia targów odbędzie się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa. W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji.

Ilustratorze daj się dostrzec
W tym roku organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® chcą docenić rolę polskich ilustratorów w tworzeniu literatury. Przez cztery dni każdy twórca będzie mógł zawiesić swoją pracę razem z wizytówką na specjalnie przygotowanej ściance. To nie wszystko. Będzie można obejrzeć wystawy ukazujące ilustratorski kunszt, m.in. tę poświęconą ilustracji dla dzieci „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu…” Przemysława Wechterowicza i Gabrieli Cichowskiej. Wszystkich tych, dla których obraz jest tak samo ważny jak słowo, zainteresują prace „Michael Ende. Życie i twórczość w tekstach i obrazach“, prezentowane przez Goethe Institut.

Salon Komiksu
Jedną z tegorocznych nowości będzie scena w powiększonym Salonie Komiksu, na której gościć będą artyści z Polski i zagranicy: Igor Jarek, Arne Jysch, Tomasz Kontny, Jacek Kuziemski, Aleksandra Motyka, Guilherme Petreca, Mateusz Piątkowski, Jérémie Royer, Judyta Sosna, Marianna Strychowska, Reed Tucker, Marek Turek, Roch Urbaniak. Jak zapewniają organizatorzy – Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe – w programie nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw dla małych i dużych fanów komiksu, quizu z nagrodami i oczywiście warsztatów komiksowych. Każdy, kto lubi i ceni sobie tę formę wydawniczą z całą pewnością będzie zadowolony z udziału w bogatym programie towarzyszącym.