Wydarzenia sierpień – OK Norwid

Kuźnia rozmaitości.

23-27 sierpnia 2021 r.
Wszystkie zajęcia odbywają się w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida zaprasza na cykl warsztatów w ramach programu „Kuźnia Rozmaitości”. W ramach zajęć planowane są różnorodne, interesujące warsztaty. Na zajęcia obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail: w.fedorowicz@kuznia.edu.pl. Koszt jednych warsztatów to 10 złotych.

Program: 

 

  • 23.08.2021 poniedziałek

 

10:00 -11:30 Challenge dance – wakacyjne wyzwanie taneczne.
Prowadzenie: Agnieszka Tarkowska.
11:30-12:30 Koszulkowe malowanie – warsztaty plastyczne.
Prowadzenie: Magdalena Lis.

 

  • 24.08.2021 wtorek

 

10:00 -11:00 Recykling na wesoło.
Prowadzenie: Magdalena Lis.
11:00-12:30  Mądre dzieci nie jedzą śmieci – warsztaty edukacyjne.
Prowadzenie: Emilia Walczyk.

 

  • 25.08.2021 środa

 

10:00 -11:30 Challenge dance – wakacyjne wyzwanie taneczne.
Prowadzenie: Agnieszka Tarkowska.
11:30-12:30  Karton Art – warsztaty plastyczne.
Prowadzenie: Magdalena Lis.

 

  • 26.08.2021 czwartek

 

10:00 -11:30 Mistrzejowicki spacer przyrodniczy.
Prowadzenie: Maciej Kozak.
11:30-12:30 Zielone historie – w krainie faktur, kształtów i kolorów.
Prowadzenie: Barbara Tkacz.

 

  • 27.08.2021 piątek

 

10:00 -11:30 Baśniowa przygoda w bibliotece – warsztaty dla dzieci.
Prowadzenie: Anna Mazela.
11:30-12:30 Przyroda w plastyce – warsztaty.
Prowadzenie: Magdalena Lis. 

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 641 68 75
biblioteka@kuznia.edu.pl
bibliotekakuznia.okn.edu.pl
fb.com/BibliotekaKuznia

Potęga marzeń –  warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. 

10 i 11 sierpnia 2021 r., godz. 17:00-21:00.
ARTzona, os. Górali 4.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na dwuczęściowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, realizowane w serii Potęga Marzeń. Podczas dwóch praktycznych spotkań uczestnicy zmierzą się z odczuciami, wspomnieniami, ale także reakcją na pandemię. Na bazie wykonanych fotografii, a także odszukanych w archiwum zdjęć, notatek i zapisków, uczestnicy przygotują autorskie ziny (zine to mała publikacja, która może w twórczy sposób zaprezentować opinię autora na ważny dla niego temat). 

Prowadzenie: Marzena Kolarz – ukończyła Fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracownica dydaktyczna na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a od 2002 roku wykładowczyni w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Zajmuje się głównie fotografią, nie ograniczając się do jednej jej dziedziny.

Potęga Marzeń to seria warsztatów dedykowana działaniom z zakresu edukacji kulturalnej w obszarach animacji filmowej, fotografii, muzyki, teatru i filmu, o walorach arteterapeutycznych, adresowana do wszystkich grup wiekowych.

Wstęp wolny. Zajęcia obejmują dwa spotkania warsztatowe. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail na adres: m.hajto@okn.edu.pl.

Potęga marzeń –  Co nam daje wspólne śpiewanie. Rodzinne warsztaty muzyczne i wokalne. 

18 i 25 sierpnia 2021 r., godz. 17:00-20:00.
ARTzona, os. Górali 4.

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na rodzinne warsztaty muzyczno – wokalne pt. „Co nam daje wspólne śpiewanie?’ realizowane w serii Potęga Marzeń. Wspólne śpiewanie daje więcej korzyści niż by mogło nam się wydawać. Śpiewanie w grupie poprawia nasze zdrowie, samopoczucie, rozbudza dobre emocje i uczucia, czyni nas szczęśliwszymi ludźmi. Ma także arteterapeutyczne działanie. 

Prowadzenie: Paweł Bohater – nowohucki wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent. Grywa na wiertarce. Podąża własną ścieżką, nie lubi kompromisów i bezpiecznych rozwiązań.  Ma problemy z wykonywaniem jednego utworu w ten sam sposób kilka razy oraz z twórczością w jednym muzycznym gatunku. Ciągle szuka, czasami znajduje. W ostatnich latach napisał tony muzyki dla innych. Na koncie ma też solową płytę pt. Organizm. Bohater to zdecydowanie niedefiniowalny twórca swobodnie poruszający się w wielu gatunkach muzycznych, nieustannie tworzący nowe, odważne projekty. Wraz z jazzowym gitarzystą Ryszardem Styłą (Laboratorium, A. Zaucha, Wolna Grupa Bukowina) współtworzy duet JaZzEwoLucJe. Muzycy mają na koncie album wydany w 2013 roku, bardzo pozytywnie przyjęty przez fanów i środowisko muzyczne. Oprócz autorskiej twórczości, Bohater komponuje muzykę na potrzeby filmu, teatru, słuchowisk oraz projektów multimedialnych. W zależności od potrzeb tworzy wpadające w ucho melodie, elektroniczne faktury bądź rozbudowane orkiestrowe aranżacje.

Potęga Marzeń to seria warsztatów dedykowana działaniom z zakresu edukacji kulturalnej w obszarach animacji filmowej, fotografii, muzyki, teatru i filmu, o walorach arteterapeutycznych adresowana do wszystkich grup wiekowych.

Wstęp wolny. Zajęcia obejmują dwa spotkania warsztatowe. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail na adres: m.hajto@okn.edu.pl.

Myśli na dobry czas. Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie  ARTzony. 

14 sierpnia 2021 r., godz. 10:00-14:00.
ARTzona, os. Górali 4

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na pierwsze spotkanie z serii Myśli na dobry czas – Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie. Spotkanie połączone będzie z warsztatami twórczymi, przybliżającymi uczestnikom różne dziedziny sztuki pięknej i użytkowej. Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie to okazja do celebracji rodzinnego czasu. Podczas pierwszego spotkania uczestnikom towarzyszyć będzie Magdalena Petryna, twórczyni przewodnika turystycznego „Wilczy Las”. Opowie ona o kojącej sile przyrody oraz ziołach, z których przygotowuje się tradycyjne bukiety na Święto Matki Boskiej Zielnej. W części praktycznej wspólnie z Elżbieta Urbańską-Kłapą z Pracowni Edukacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida uczestnicy wykonają własne bukiety z ziół, kwiatów i innych roślin. W przypadku niekorzystnej aury spotkanie odbędzie się w przestrzenie ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. 

Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail na adres: m.hajto@okn.edu.pl.

 

Przestrzeń Uwolniona –  Twórcze Podróże po Nowej Hucie „Pałac Dożów”. 

22 sierpnia 2021 r., godz. 11:00-15:00.
Start: Wejście do budynku „S” ul. Ujastek 1, Kraków.

Zapraszamy na kolejną odsłonę wydarzenia Przestrzeń Uwolniona – Twórcze Podróże po Nowej Hucie. Tym razem tematem przewodnim stanie się „Pałac Dożów”. W programie przewidziano mały spacer architektoniczny oraz piknik na trawie w okolicach Zalewu nowohuckiego. Spacer połączony będzie z warsztatami designu inspirowanymi architekturą Nowej Huty. 

Prowadzenie spaceru: Jarosław Klaś – kulturoznawca, animator i menadżer kultury.
Prowadzenie warsztatów: Ernest Ogórek – artysta plastyk, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail na adres: m.hajto@okn.edu.pl.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”

 

Spacer historyczny po Pleszowie. Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie. 

 

15 sierpnia 2021r., godz. 10:00.
Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach. 

 

Podczas spaceru uczestnicy zwiedzą cmentarz, kościół małej architektury, założenia parkowo-pałacowe oraz kapliczki. Ponadto omówiony zostanie dawny układ urbanistyczny Pleszowa. Podczas spaceru usłyszymy także historię pobytu Tadeusza Kościuszki w Pleszowie w 1794 r. oraz przyjrzymy się lokalnym formom upamiętnienia tego wydarzenia. 

Prowadzenie: Piotr Kapusta.
Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez formularz na stronie www.nhlab.okn.edu.pl, do 12 sierpnia.

Zwiedzanie założenia dworskiego w Branicach. Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie.

 

21 sierpnia 2021r., godz. 11:00.
Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach. 

 

Pierwsza wzmianka źródłowa na temat Branic pojawia się około 1250 roku. Teren ten przez wieki należał do rodu Gryfitów. Podczas spaceru uczestnicy zwiedzą wybudowany przez nich późnorenesansowy dwór, łączony z warsztatem Santiego Gucciego. Poznają także ekspozycję archeologiczną oraz dowiedzą się o historii rodziny Badenich, którzy na terenie Branic wznieśli na początku XIX wieku klasyczny dworek polski.

Prowadzenie: Anna Kolasa.
Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez formularz na stronie www.nhlab.okn.edu.pl, do 19 sierpnia.

 

Spacer historyczny po Krzesławicach. Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie.

 

28 sierpnia 2021r., godz. 15:00.
Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach. 

 

Krzesławice pod koniec XVIII wieku należały do Hugona Kołłątaja (1750-1812). W 1876 roku dworek zakupił słynny krakowski artysta Jan Matejko za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Benedyktowi Tyszkiewiczowi obrazu historycznego „Batory pod Pskowem”. W dworku krzesławickim powstało wiele dzieł malarza, jak choćby obraz „Kościuszko pod Racławicami”, do którego pozowali mu okoliczni mieszkańcy. Obecnie dworkiem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Podczas spaceru uczestnicy zwiedzą także kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej. Zbudowana w latach 1633–1648 świątynia znajdowała się w Jaworniku koło Myślenic. Ówcześnie nosiła wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W roku 1983 budynek został uszkodzony i zdewastowany, a w latach 1983–1986 przeniesiony do Krzesławic. Obok dworku Jana Matejki miał stanowić zaczątek planowanego w tym miejscu skansenu. Podczas spaceru będzie także okazja, żeby zobaczyć teren dawnej wsi, zabudowania szkoły ludowej oraz teren przewidziany w czasach PRL-u pod skansen. 

Prowadzenie: Maciej Miezian.
Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez formularz na stronie www.nhlab.okn.edu.pl, do 26 sierpnia.

 

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie.

Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia. Dlatego wybraliśmy 10 ważnych dat obrazujących te przemiany, reprezentatywnych dla różnych epok i miejsc na terenie obecnej Nowej Huty (np. 1222 r. – powstanie Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 1420 r. – budowa gotyckiego kościoła w Ruszczy, 1603 r. – powstanie dworu renesansowego w Branicach, 1949 r. – decyzja o budowie kombinatu i Nowej Huty, stanowiąca przerwanie ciągłości historycznej oraz potężną zmianę w krajobrazie). Projekt koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Polega na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej wystawy plenerowej z katalogiem i QR kodami kierującymi do dokumentacyjnych rejestracji audio-video, obudowanej programem z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach zewnętrznych Opactwa Cystersów w Mogile i posłuży do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych stymulujących społeczność lokalną do aktywności w zakresie historii i kultury, takich jak: wycieczki historyczne, dokumentacyjne rejestracje audio-video, katalog wystawy, mobilne lekcje historyczne dla przedszkoli i klas 0-III.

Całość wystawy dostępna do oglądania 31 października 2021 r w Opactwie oo. Cystersów w Mogile.

Partner: Opactwo oo. Cystersów w Mogile.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20,
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN